Us-49/sec11/l0.252 over Drainage Ditch
Fair Condition65 years old4,400 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Phillips |
| Location | .74 Mi W Of Mississippi |
| Carries | Us-49/sec11/l0.252 |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 34.50011, -90.60201 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 104.0 ft (31.7 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 323.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,400 (2019) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 325 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003259 |