Us-49/sec-11/l0.08 over Rr
Poor Condition65 years old3,900 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Phillips |
| Location | .25 Mi W Miss. Ri Toll ST |
| Carries | Us-49/sec-11/l0.08 |
| Crosses | Rr |
| Coordinates | 34.50186, -90.60401 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 468.2 ft (142.7 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 1412.7 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,900 (2018) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003260 |