SH 144-02 Lm 1.86 over Big Bayou
Fair Condition67 years old201 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Chicot |
| Location | 1.86 Mi E Ashleyco-jerome |
| Carries | SH 144-02 Lm 1.86 |
| Crosses | Big Bayou |
| Coordinates | 33.38943, -91.42567 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 131.9 ft (40.2 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 349.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 201 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003261 |