Scott Crossing Rd. over Lobutcha Creek
Good Condition16 years old100 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Leake |
| Location | Sec_15_t11n_r 8e B |
| Carries | Scott Crossing Rd. |
| Crosses | Lobutcha Creek |
| Coordinates | 32.81014, -89.45914 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1129.9 ft (344.4 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 3271.8 sq m |
| Main Spans | 17 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4000000000063 |