Battle Bluff Road over Pearl River
Good Condition34 years old310 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Leake |
| Location | Sec 30 T11n R 9e B |
| Carries | Battle Bluff Road |
| Crosses | Pearl River |
| Coordinates | 32.77242, -89.41872 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 710.0 ft (216.4 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 2055.8 sq m |
| Main Spans | 14 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 310 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4000000000068 |