Battle Bluff Road over Pearl River Relief
Good Condition34 years old310 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Leake |
| Location | Sec 30 T11n R 9e B |
| Carries | Battle Bluff Road |
| Crosses | Pearl River Relief |
| Coordinates | 32.77040, -89.41700 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 463.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 310 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4000000000067 |