Evans Road over Yockanookany River
Good Condition24 years old80 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Leake |
| Location | Sec 18 T12n R 7e |
| Carries | Evans Road |
| Crosses | Yockanookany River |
| Coordinates | 32.89807, -89.61292 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 200.1 ft (61 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 579.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4000000000085 |