Evans Road over Yockanookany Relief
Good Condition24 years old80 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Leake |
| Location | Sec 18 T12n R 7e |
| Carries | Evans Road |
| Crosses | Yockanookany Relief |
| Coordinates | 32.89722, -89.61194 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 359.9 ft (109.7 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 1108.0 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4000000000086 |