Co RD 55 over I 30-sec 12 Lm 39.34
Fair Condition54 years old40 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Hempstead |
| Location | I-30 Jct Co.rd.55 |
| Carries | Co RD 55 |
| Crosses | I 30-sec 12 Lm 39.34 |
| Coordinates | 33.76609, -93.48332 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 315.0 ft (96 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 902.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 122 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005057 |