Co RD 1-e- 1.48 over I 30-sec 13-40.45
Fair Condition54 years old200 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Nevada |
| Location | 0.29 NE Of Hempstead Co |
| Carries | Co RD 1-e- 1.48 |
| Crosses | I 30-sec 13-40.45 |
| Coordinates | 33.77734, -93.46953 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 326.1 ft (99.4 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 874.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005059 |