Mitchell Street over Campbelltown Creek
Fair Condition36 years old240 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 15 T 7s R 6e B |
| Carries | Mitchell Street |
| Crosses | Campbelltown Creek |
| Coordinates | 34.46983, -88.66628 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 210 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 240 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000014 |