Searcy Avenue over Unnamed Creek
Good Condition31 years old37 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 22 T 7s R 6e |
| Carries | Searcy Avenue |
| Crosses | Unnamed Creek |
| Coordinates | 34.46094, -88.65806 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 157.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37 (2025) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000016 |