CR 1948 over Yonaba Creek
Good Condition40 years old390 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 21 T 8s R 5e B |
| Carries | CR 1948 |
| Crosses | Yonaba Creek |
| Coordinates | 34.37444, -88.78972 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 240.2 ft (73.2 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 790.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 390 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000029 |