CR 395 over Yonaba Creek Branch
Fair Condition31 years old100 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 22 T 8s R 5e |
| Carries | CR 395 |
| Crosses | Yonaba Creek Branch |
| Coordinates | 34.36467, -88.76386 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 90 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000031 |