SH 19-sec 5-1.80 over I 30-sec 13-46.19
Fair Condition54 years old7,600 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Nevada |
| Location | 1.8 Mi NW Of SH 24 |
| Carries | SH 19-sec 5-1.80 |
| Crosses | I 30-sec 13-46.19 |
| Coordinates | 33.83100, -93.39470 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 331.0 ft (100.9 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 1311.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,600 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005063 |