US 371 Sec 4 -3.00 over I 30- Sec-13- 43.95
Fair Condition54 years old3,200 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Nevada |
| Location | Jct HWY 371 & I-30 |
| Carries | US 371 Sec 4 -3.00 |
| Crosses | I 30- Sec-13- 43.95 |
| Coordinates | 33.81046, -93.42436 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 488.8 ft (149 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 1922.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,200 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005061 |