Mt. Vernon Road over Busfaloba Creek
Good Condition59 years old213 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 11 T 9s R 5e B |
| Carries | Mt. Vernon Road |
| Crosses | Busfaloba Creek |
| Coordinates | 34.30840, -88.73786 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 159.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 213 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000063 |