Barnes Crossing RD over Yonaba Creek
Good Condition7 years old10,000 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 12 T 9s R 5e |
| Carries | Barnes Crossing RD |
| Crosses | Yonaba Creek |
| Coordinates | 34.31528, -88.72917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 330.1 ft (100.6 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 830.1 ft (253 m) |
| Deck Area | 25451.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,000 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000214 |