CR 1310 over Boguegaba Creek
Poor Condition106 years old100 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 29 T 9s R 7e |
| Carries | CR 1310 |
| Crosses | Boguegaba Creek |
| Coordinates | 34.26767, -88.58100 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Area | 69.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000118 |