CR 1310 over Boguegaba Creek
Poor Condition61 years old100 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec_27_t 9s_r 7e |
| Carries | CR 1310 |
| Crosses | Boguegaba Creek |
| Coordinates | 34.26917, -88.56106 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 98.1 ft (29.9 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Area | 173.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000114 |