South Spring ST over Kings Creek
Fair Condition54 years old4,300 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 6 T10s R 6e |
| Carries | South Spring ST |
| Crosses | Kings Creek |
| Coordinates | 34.24874, -88.70604 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 140.1 ft (42.7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 60.4 ft (18.4 m) |
| Deck Area | 785.7 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,300 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000139 |