South Green Street over Kings Creek
Fair Condition56 years old4,000 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 6 T10s R 6e |
| Carries | South Green Street |
| Crosses | Kings Creek |
| Coordinates | 34.24919, -88.70688 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Area | 454.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,000 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000192 |