Eason BLVD over Town And Kings Creek
Poor Condition61 years old13,000 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 8 T10s R 6e |
| Carries | Eason BLVD |
| Crosses | Town And Kings Creek |
| Coordinates | 34.23573, -88.69623 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1020.0 ft (310.9 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 3233.4 sq m |
| Main Spans | 24 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,000 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000140 |