CR 814 over Town Creek
Good Condition18 years old1,700 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 21 T10s R 6e B |
| Carries | CR 814 |
| Crosses | Town Creek |
| Coordinates | 34.19772, -88.68281 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 430.1 ft (131.1 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 1324.1 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,700 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000144 |