CR 814 over Relief For Town Ck
Good Condition18 years old1,700 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 21 T10s R 6e B |
| Carries | CR 814 |
| Crosses | Relief For Town Ck |
| Coordinates | 34.20061, -88.67908 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 154.2 ft (47 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 474.7 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,700 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000145 |