Cliff Gookin Blvd. over High School Access Road
Good Condition34 years old770 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 10 T10s R 5e |
| Carries | Cliff Gookin Blvd. |
| Crosses | High School Access Road |
| Coordinates | 34.23161, -88.76311 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 161.7 ft (49.3 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 67.3 ft (20.5 m) |
| Deck Area | 1010.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 770 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000198 |