CR 261 over Coonewah Creek
Good Condition36 years old930 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 9 T10s R 5e B |
| Carries | CR 261 |
| Crosses | Coonewah Creek |
| Coordinates | 34.23453, -88.78725 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 180.1 ft (54.9 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 554.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 930 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000123 |