Barnes Crossing RD over Town Creek
Good Condition16 years old10,000 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 10 T 9s R 5e |
| Carries | Barnes Crossing RD |
| Crosses | Town Creek |
| Coordinates | 34.31389, -88.76139 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 240.2 ft (73.2 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 830.1 ft (253 m) |
| Deck Area | 18519.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,000 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000211 |