Smith Co. 93 over Morgan Creek
Good Condition37 years old130 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 23 T 2n R 8e B |
| Carries | Smith Co. 93 |
| Crosses | Morgan Creek |
| Coordinates | 32.00250, -89.45320 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 154.2 ft (47 m) |
| Max Span | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 441.8 sq m |
| Main Spans | 500 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 130 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 20 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000044 |