Smith Co. 84 over Leaf River
Fair Condition44 years old370 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 31 T 2n R 9e B |
| Carries | Smith Co. 84 |
| Crosses | Leaf River |
| Coordinates | 31.97425, -89.41946 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 504.9 ft (153.9 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 1369.7 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 370 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000053 |