Smith Co. 99 over West Tallahala Creek
Good Condition54 years old310 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 33 T 2n R 9e B |
| Carries | Smith Co. 99 |
| Crosses | West Tallahala Creek |
| Coordinates | 31.96663, -89.38831 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 278.9 ft (85 m) |
| Max Span | 78.7 ft (24 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 765 sq m |
| Main Spans | 600 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 310 (2022) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 20 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000054 |