Smith Co. 133 over Jump Creek
Good Condition29 years old60 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 16 T 3n R 6e |
| Carries | Smith Co. 133 |
| Crosses | Jump Creek |
| Coordinates | 32.09847, -89.68735 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 173.9 ft (53 m) |
| Max Span | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 498.2 sq m |
| Main Spans | 600 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 20 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000057 |