Smith Co. 127 over White Oak Creek
Good Condition24 years old70 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 28 T 3n R 6e |
| Carries | Smith Co. 127 |
| Crosses | White Oak Creek |
| Coordinates | 32.06750, -89.69583 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 137.8 ft (42 m) |
| Max Span | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 378 sq m |
| Main Spans | 600 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 20 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000059 |