Smith Co. 119 over Little Shongelo Creek
Good Condition31 years old100 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 29 T 3n R 8e B |
| Carries | Smith Co. 119 |
| Crosses | Little Shongelo Creek |
| Coordinates | 32.06917, -89.49433 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 292.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000071 |