Smith Co. 118 over Big Shongelo Creek
Good Condition23 years old60 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 33 T 3n R 8e |
| Carries | Smith Co. 118 |
| Crosses | Big Shongelo Creek |
| Coordinates | 32.06129, -89.48465 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 216.9 ft (66.1 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 561.9 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000072 |