Smith Co. 150-a over Bch Of Davis Creek
Poor Condition51 years old20 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 3 T 4n R 6e |
| Carries | Smith Co. 150-a |
| Crosses | Bch Of Davis Creek |
| Coordinates | 32.21743, -89.67483 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 0 (Failed) |
| Superstructure | 0 (Failed) |
| Substructure | 0 (Failed) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 55 sq m |
| Main Spans | 300 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000081 |