Smith Co. 538-b over Davis Creek
Good Condition8 years old180 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 12 T 4n R 6e |
| Carries | Smith Co. 538-b |
| Crosses | Davis Creek |
| Coordinates | 32.20619, -89.64146 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 39.4 ft (12 m) |
| Max Span | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 96 sq m |
| Main Spans | 200 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 180 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 20 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA650000000A087 |