Smith Co. 146 over Relief For Raspberry Ck
Poor Condition27 years old33 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 19 T 4n R 6e |
| Carries | Smith Co. 146 |
| Crosses | Relief For Raspberry Ck |
| Coordinates | 32.16447, -89.71678 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.5 ft (9 m) |
| Max Span | 14.8 ft (4.5 m) |
| Deck Width | 12.5 ft (3.8 m) |
| Deck Area | 34.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 33 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000088 |