Smith Co. 131 over Strong River
Fair Condition59 years old100 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 33 T 4n R 6e B |
| Carries | Smith Co. 131 |
| Crosses | Strong River |
| Coordinates | 32.14067, -89.68357 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 299.9 ft (91.4 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 804.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000098 |