Smith Co. 563 over Relief For Strong River
Fair Condition30 years old160 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 24 T 4n R 6e B |
| Carries | Smith Co. 563 |
| Crosses | Relief For Strong River |
| Coordinates | 32.17771, -89.62871 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 79.7 ft (24.3 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 458.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 160 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000095 |