Smith Co. 583 over Bch Of Leaf River
Good Condition31 years old20 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 19 T 4n R 9e |
| Carries | Smith Co. 583 |
| Crosses | Bch Of Leaf River |
| Coordinates | 32.17857, -89.42321 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 39.4 ft (12 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 60 sq m |
| Main Spans | 200 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000113 |