Smith Co. 504 over Leaf River Relief
Good Condition26 years old330 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 36 T 4n R 8e B |
| Carries | Smith Co. 504 |
| Crosses | Leaf River Relief |
| Coordinates | 32.14950, -89.42764 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 142.1 ft (43.3 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 407.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 330 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000110 |