Smith Co. 19 over Lyon Creek
Good Condition39 years old200 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 29 T10n R14w B |
| Carries | Smith Co. 19 |
| Crosses | Lyon Creek |
| Coordinates | 31.80935, -89.42797 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 263.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000124 |