Eaton St. over Ditch
Good Condition48 years old450 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 16 T10n R14w |
| Carries | Eaton St. |
| Crosses | Ditch |
| Coordinates | 31.82983, -89.41865 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 70.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 450 (2017) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000147 |