Oak Street over Relief For Oakohay Creek
Fair Condition50 years old975 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 1 T10n R16w B |
| Carries | Oak Street |
| Crosses | Relief For Oakohay Creek |
| Coordinates | 31.87286, -89.55382 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 132.9 ft (40.5 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 348.3 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 975 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000135 |