CR 54 (w Pecan over Clear Creek
Good Condition32 years old60 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 1 T10n R16w |
| Carries | CR 54 (w Pecan |
| Crosses | Clear Creek |
| Coordinates | 31.86047, -89.57067 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 111.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000136 |