Smith County 23 over Lyon Creek Branch
Fair Condition26 years old70 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 18 T10n R14w |
| Carries | Smith County 23 |
| Crosses | Lyon Creek Branch |
| Coordinates | 31.83802, -89.44983 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 87 sq m |
| Main Spans | 200 |
| Year Built | 2000 (reconstructed 2011) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 20 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000157 |