Smith Co. 102 over Ely Creek
Good Condition10 years old30 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 14 T 1n R 7e |
| Carries | Smith Co. 102 |
| Crosses | Ely Creek |
| Coordinates | 31.91851, -89.54617 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 155.8 ft (47.5 m) |
| Max Span | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 427.5 sq m |
| Main Spans | 500 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 20 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA650000000A009 |