Rosalee RD over Bluff Creek
Poor Condition52 years old40 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 22 T 2s R10w |
| Carries | Rosalee RD |
| Crosses | Bluff Creek |
| Coordinates | 30.85962, -88.97111 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 229.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6600000000007 |