Rosalee RD over Br Of Bluff Creek
Fair Condition52 years old40 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 23 T 2s R10w |
| Carries | Rosalee RD |
| Crosses | Br Of Bluff Creek |
| Coordinates | 30.86133, -88.96886 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 76.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6600000000008 |